18 Kasım 2019 Pazartesi

Sweet November (Kasımda Aşk Başkadır) | Romantik Filmler Etkinliği


Yapım: 2001, ABD Yönetmen: Pat O’Connor Oyuncular: Keanu Reeves, Charlize Theron, Jason Isaacs, Liam Aiken


Romantik filmler listeme karışık bir şekilde devam ediyorum, Kasım’da izleyememe endişesi ile bu kez bu filmi açtım... Sweet november (tatlı Kasım) türkçeye ‘Kasımda aşk başkadır’ olarak çevrilmiş ve çokta tuttu bu isim hala herkesin dilinde özellikle bu aylarda... Neyse filmin ismini bir kenara bırakıp kendisine geçelim. “Hayatı normal olarak yaşayamayacaksa en iyi şekilde bir anormal hayat yaşayacağını söyledi” filmin özeti bu cümle diyebilirim. Film bize aynı zamanda hem aşkı hem yaşamı sorgulatıyor...“Benim Kasım ayım olur musun?”

Romantik filmlerde benim için en önemli şey tanışma şeklidir. Bu çiftin tanışmasının biraz sönük kaldığını düşünüyordum ki kovalayan kişinin kadın olması bir farklılık katarak bu açığı kapattı. 
Kısaca konumuz: Nelson işkolik ama işleri yolunda gitmeyen bir adam, Sara da onu tedavi edeceğini söyleyerek kendisiyle kalmaya ikna etmeye çalışıyor...
Genellikle Keanu Reeves’in oyunculuğu beğenilmemiş bu filmde, evet bir ‘göl evi’ndeki gibi oynamamış -yani zaten göl evi daha sonra olduğu için kendini geliştirmiştir o zamana kadar- ama o kadar kötü değildi oyunculuğu, Charlize Theron etkisidir bence o ;) gerçekten onun yanında hafif sönük kalmış Keanu sanki... 

Romantik komedi izliyorum derken dram çıkması beni şaşırtan bir özelliği oldu filmin. Bir ara gözlerimin dolduğunu hissettim... Yine de normalde bu filmi hiç bilmeden izlesem belki sevemeyebilirdim, listemi hazırlarken bahsetmiştim bu filmin bendeki hatırasından. İzlerken birkaç şey hatırladım, o duygu çok güzeldi. O yaşıma dönmek ve hep orada kalmak istedim bir an...
Kısacası genel olarak sevdiğim bir film oldu, hafiften ‘özel bir kadın’ı anımsattı çok bir alakası yok ama :) 

Uzun lafın kısası fazla beklentiye girmeden izlemenizi tavsiye edeceğim, sıcak çikolata ve battaniye eşliğinde güzel gideceğini düşündüğüm bir hafta sonu filmi Kasım’da aşk başkadır... Aa bir de unutmadan Kasım’da izleyin tabii ki. Her ayınızın Kasım olması dileğiyle...

22 yorum:

 1. Bu amerigalilarin aşk filmlerini severek izlerim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. amerigalılar :D bunu da keyifle izlersin o zaman iyi seyirler :)

   Sil
 2. Bana göre fazla duygusal izlenimi uyandırdığı için mi yoksa Charlize oynadığı için mi bilemiyorum hiç izlemedim bu filmi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Charlize’i ben sevdim aslında ya, tatlı kadın :) evet biraz duygusal bir film, romantik komedilerden ay ışığı diye bir film vardı onu önereyim o zaman sana izlemediysen ;)

   Sil
  2. Ay o şahane bir filmdi, Meg Ryan filmlerini çok severimmmm :)
   Ben de sana önereyim "Overboard" 2018 yapımı dram komedi diye geçiyor ama çok eğlenceli :)

   Sil
  3. Süper, tamamdır izleyim onu çok teşekkürler :))

   Sil
  4. Umarım seversin, rica ederim :)

   Sil
 3. Bu filmi yine bir Kasım ayında izlemiştim ve cidden dağılmıştım. Aynı battaniye sıcak çikolata eşliğinde.. Emeğine sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiim, ben iki günde izlediğim için çok dağılamadım ama bir ara gözlerim dolmuştu. Sıcak çikolata, battaniye daha keyifli oluyor öyle değil mi :)

   Sil
 4. İzlenecekler listesinde yerini aldı, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ne demek ben teşekkür ederim :) yine romantik filmler etkinliği kapsamında love me if you dare adlı filmi de yorumlamıştım mesela onu daha çok sevdim ilk onu öneririm o yüzden ;) İyi seyirler...

   Sil
 5. "Kasım'da aşk başkadır" söylemi bu filmden sonra mı yaygınlaştı yoksa böyle bir söylem vardı da bu filme isim olarak mı verildi acaba? :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ben beş yaşındaydım bu film çıktığında. Hele ondan önce böyle bir söylem varsa hatırlamadığım için bilemiyorum. Yaşım yetmiyor :D ve nedense direk filmden sonra oluştuğu hissine kapılmışım o yüzden araştırma gereği de duymadım :) Nereden çıkmış bu söylem aydınlatırsanız sevinirim :)

   Sil
 6. Ben izlemiştim kasımda aşk başkadır filmini biraz sürükleyici ve duygusaldı teşekkürler bilgilendirme için saygılar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldiniz bloğuma :) evet güzel filmdi genel olarak, çok teşekkür ederim

   Sil
 7. hafif ve hoş film hıhıms :)

  YanıtlayınSil
 8. Filmi kasım ayı içerisinde izleme endişesini ben de taşıyordum ki, filmi ay içinde izleyerek rahat bir nefes alabilmiştim :) Bence de beklentiye girilmeden izlendiği takdirde hoş bir film :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaa halbuki başka ay izlesek ne olacak değil mi ince ruhluyuz demek ki :D <3

   Sil
 9. Yıllar yıllar önce izlemiştim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. merhaba çok teşekkür ederim takip ve yorum için, hoş geldin bloğuma :) evet ben de ilk çıktığında annemler izlerken bakmıştım ama hiçbir şey hatırlamıyordum -küçüktüm o zaman- o yüzden tekrar izleyim dedim :))

   Sil